Fado (італія)
Кульовий кран — це один з найпоширеніших видів запірної арматури, зі сферичною формою замикаючого елемента. На сьогоднішній день, напевно, не існує такого виду трубопровідної системи, яка могла б обійтися без кульового крана.
Основні його переваги — це простота і надійність у використанні, завдяки чому він і отримав таку популярність.
Переваги кульових кранів нового покоління:
- зменшений опір;
- легкість управління;
- дизайн;
- надійність;
- простота конструкції;
- герметичність;
- невеликі габарити;
- проста форма проточної частини і відсутність в ній застійних зон;
- малий час, що витрачається на поворот;
- здатність працювати на високих тисках.
Крани застосовуються в якості запірної арматури на трубопроводах систем питного призначення, гарячого водопостачання, опалення, стисненого повітря, рідких вуглеводнів а також на технологічних трубопроводах, що транспортують рідини, не агресивні до матеріалів крана. Використання шарових кранів в якості регулюючої арматури не допускається.
Історія створення кульового крана досить невизначена, у різних джерелах вказується різна дата його появи. Але однозначно вона почалася з часів Римської імперії, після виникнення першого водопроводу — акведуків. Саме в той момент і з'явилася необхідність замикати рух води, що сприяло його появи.
Вигляд самих перших кранів досить сильно відрізнявся, від кого вони виглядають зараз. Складалися вони з бронзової втулки з прорізом, яка перекривалася з допомогою пластини. Незабаром крани почали робити більш витонченими, додаючи срібні елементи, які також очищали воду. У результаті еволюції з'явився конусний кран, замикаючий елемент якого був у вигляді конуса з отвором. У такому вигляді кран використовувався до епохи Відродження.
Кульовий кран отримав саму широку популярність, і можна сказати другу життя, після появи таких матеріалів як фоторопласт і синтетичний каучук. Вони зробили його використання більш легким і сприяли кращому перекриття водного потоку, тим самим розширивши сферу застосування кульових кранів. На сьогоднішній день кран використовується у всіх видах водопроводів, в побуті і на промислових підприємствах і вже важко уявити наше життя без них.